Recyklační poplatky

Prodejci elektrospotřebičů nejsou podle názoru Ministerstva životního prostredí povinni prevzít od zákazníka starý spotřebič prřmo na prodejně Povinností maloobchodního prodejce je přesně informovat zákazníka o sběrných místech. Lze mít přímo na prodejně vystavený seznam sběrných dvorů blízko místa prodejny nebo lze tuto informaci vyhledat na stránkách Ministerstva životního prostredí nebo na stránkách kolektivních systémů - ELEKTROWIN.

V rámci novelizace zákona musí dovozce nebo výrobce vybírat tzv. recyklační příspěvek (poplatek) vybíraný na historická elektrozařízení. Tato částka je určená k financování zpětného odběru, zpracování, využití a odstranení použitého elektrozařízení pocházejícího z domácnosti, které bylo uvedeno na trh do 13. 8. 2005. Je tedy určen i na zpětný odběr a další nakládání s použitým elektrozařízením uvedeným na trh dnes již neexistujícími výrobci, dovozci, prodejci apod.

Dovozci a výrobci mají možnost výši příspevku uvádět na svých dokladech. Predpokládá se, že každý výrobce tuto možnost využije. Následně pak jsou všichni prodejci povinni uvádět náklady na sběr, zpracování a likvidaci historického elektrozarřzení odděleně. Proto i na našich prodejních dokladech vystavovaných po 1. zárí 2005 bude uvedena položka - "Príspevek na historické elektrozarízení - PHE".

Od 1.5.2009 dochází ke změně ceny recyklacních příspěvků!
Do vyprodání zásob jsou prodejci oprávněni účtovat původní cenu PHE poplatku

PoplatekDOMÁCÍ ELEKTROSPOTŘEBIČE
193,60 Kč Chlazení (velké chladicí zařízení, chladničky, kombinace chladničky a mrazničky, mrazničky, ostatní velká zařízení používaná pro chlazení, uchovávání a skladování potravin)
68,97 Kč Velké domácí spotřebiče (pračky, sušičky, myčky nádobí, pečící zařízení, elektrické sporáky, ostatní velká zařízení používaná k vaření a jinému zpracování potravin, ostatní velké domácí spotřebiče v jiné podskupině neuvedené)
15,61 Kč MWO, Odsavače, Varné desky
3,51 Kč Kávovary
4,72 Kč Malé spotřebiče (mixery, roboty,rychlovarné konvice,odšťavnovače…)

840 110 122 840 110 122

Po–Čt 8–18 h, Pá 8–15 h

Francouzská 114, Praha 10

Po–Čt 8–18 h, Pá 8–15 h

Visa Mastercard Maestro

Vložte svůj e-mail a nechte se jednoduše informovat o všech novinkách, slevách a zajímavých akcích.