Recyklační poplatky

Prodejci elektrospotřebičů nejsou podle názoru Ministerstva životního prostředí povinni převzít od zákazníka starý spotřebič prřmo na prodejně. Povinností maloobchodního prodejce je přesně informovat zákazníka o sběrných místech. Lze mít přímo na prodejně vystavený seznam sběrných dvorů blízko místa prodejny nebo lze tuto informaci vyhledat na stránkách Ministerstva životního prostredí nebo na stránkách kolektivních systémů - ELEKTROWIN.

V rámci novelizace zákona musí dovozce nebo výrobce vybírat tzv. recyklační příspěvek (poplatek) vybíraný na historická elektrozařízení. Tato částka je určená k financování zpětného odběru, zpracování, využití a odstranění použitého elektrozařízení pocházejícího z domácnosti, které bylo uvedeno na trh do 13. 8. 2005. Je tedy určen i na zpětný odběr a další nakládání s použitým elektrozařízením uvedeným na trh dnes již neexistujícími výrobci, dovozci, prodejci apod.

Dovozci a výrobci mají možnost výši příspěvku uvádět na svých dokladech. Předpokládá se, že každý výrobce tuto možnost využije. Následně pak jsou všichni prodejci povinni uvádět náklady na sběr, zpracování a likvidaci historického elektrozařízení odděleně. Proto i na našich prodejních dokladech vystavovaných po 1. září 2005 bude uvedena položka - "Příspěvek na historické elektrozařízení - PHE".

Od 1. 5. 2009 dochází ke změně ceny recyklacních příspěvků!
Do vyprodání zásob jsou prodejci oprávněni účtovat původní cenu PHE poplatku

PoplatekDOMÁCÍ ELEKTROSPOTŘEBIČE
193,60 Kč Chlazení (velká chladicí zařízení, chladničky, kombinace chladničky a mrazničky, mrazničky, ostatní velká zařízení používaná pro chlazení, uchovávání a skladování potravin)
68,97 Kč Velké domácí spotřebiče (pračky, sušičky, myčky nádobí, pečicí zařízení, elektrické sporáky, ostatní velká zařízení používaná k vaření a jinému zpracování potravin, ostatní velké domácí spotřebiče v jiné podskupině neuvedené)
15,61 Kč MWO, Odsavače, Varné desky
3,51 Kč Kávovary
4,72 Kč Malé spotřebiče (mixéry,  roboty, rychlovarné konvice, odšťavnovače…)

840 110 122 840 110 122

Po–Čt 8–18 h, Pá 8–15 h

Francouzská 114, Praha 10

Po–Čt 8–18 h, Pá 8–15 h

 

Vložte svůj e-mail a nechte se jednoduše informovat o všech novinkách, slevách a zajímavých akcích.