28. 11. 2017  |  Rady a tipy  |  2 komentáře

Jak šetrně vyčistit rychlovarnou konvici zvenku i zevnitř

Rychlovarná konvice potřebuje stejně jako další domácí spotřebiče naši – aspoň občasnou – péči. Jak konvici rychle a jednoduše vyčistit?

1. Čištění vnitřku: Vyprovoďte vodní kámen z konvice

Největší škodu na rychlovarné konvici páchá vodní kámen. Necháváte vodu uvnitř po celý den? Pak musíte spotřebič čistit o to častěji. Pokud se navíc potýkáte s tvrdou vodou, tvoří se kámen skoro před očima. Jeho vrstva prodlužuje dobu potřebnou k ohřátí vody. V extrémním případě hrozí až riziko přehřátí a nevratné poškození spotřebiče. Kousky vodního kamene se navíc mohou odlupovat a dostat do vody, kterou si zaléváte ranní kávu. A to určitě nechcete.

Jak se vodního kamene účinně zbavit?

1.   Kyselina citrónová

Účinnou zbraní proti vodnímu kameni je kyselina citrónová. K rychlovarné konvici i životnímu prostředí je naprosto šetrná. Stačí do konvice nalít vodu až po rysku, přisypat lžíci kyseliny citrónové a nechat povařit. Roztok pak nechte aspoň hodinu působit. Konvici propláchněte a ještě minimálně jednou v ní povařte čistou vodu, aby se vyplavily všechny zbytky nečistot.

2.   Ocet

Opět stačí do konvice nalít vodu s octem v poměru 1:1 a povařit. Roztok ponechte uvnitř až do druhého dne. Následně zbytky usazenin setřete houbičkou nebo starým zubním kartáčkem. Pro jistotu ještě jednou povařte plnou várku čisté vody.

3.   Speciální čističe

V drogeriích a specializovaných obchodech seženete také speciální čističe rychlovarných konvic. K dostání jsou tekuté přípravky i čističe ve formě tablet. Co se týče účinnosti, není mezi nimi velký rozdíl. Většinou jsou vyrobeny na bázi již zmíněné kyseliny citrónové či sody s přídavkem chemických přísad.

Jak se bránit proti vodnímu kameni?

Usazování vodního kamene bezpečně zabráníte vyléváním přebytečné vody. Stačí po každém zalití kávy či čaje vylít nevyužitou vodu do dřezu a nechat otevřenou konvici pořádně proschnout. Vodní kámen se přestane tvořit a vy ušetříte čas, který byste strávili dalším čištěním konvice.

2. Čištění povrchu konvice

„Rychlovarka“ už je zevnitř jako nová? Výborně. Teď ještě setřít zvenku od prachu a mastnoty. I ty se totiž mohou dostávat do vody a ovlivňovat její chuť a kvalitu. Jak na to?

  • Ocet – výborný i k vyčištění vnější části konvice. Stačí namočit obyčejnou houbičku na nádobí do octa a vyčistit povrch. Veškeré nečistoty a usazeniny rázem zmizí.
  • Jar – nemáte ocet? Nevadí. Použijte místo něj teplou mydlinkovou vodu. Nezapomeňte nakonec setřít povrch konvice jen čistým hadrem namočeným v horké vodě.
  • Profesionální čistič na nerezové povrchynerezové rychlovarné konvice nejrychleji ošetříte sprejem na kovové povrchy. Stačí nastříkat, chvíli počkat a setřít vlhkou houbou. Konvice bude jako nová. Sprej navíc zanechá ochranný voděodolný film.

Nezapomeňte při čištění konvice ani na podstavec – pozornost věnujte hlavně nečistotám v místě kontaktu mezi dnem konvice a zdrojem napájení.

TIP: Čističe na nerezové povrchy se hodí i k čištění sporáků, trub, lednic, varných desek, grilů nebo digestoří. Zkrátka povinná výbava každé kuchyně.

Komentáře

Vodní kámen

Jako nevím, přečetla jsem asi 100 rad a nejvíce se mi osvědčil předposlední bod tady https://radybydleni.cz/media/jak-vycistit-rychlovarnou-konvici Cola opravdu dokáže zázraky, zbývá jen otázka, proč si to rveme do svého těla a nepoužíváme to spíše j...

bez názvu

Dobrý den mě se vždy osvědčila klasika ocet a citron viz tento clanekhttps://eshop-sinks.cz/content/108-jak-na-vodni-kamen-v-kuchyni- na par tipu jak na vodni kamen v kuchyni

počet příspěvků: 2, poslední 23. 5. 2019 17:05:24

Vstup do diskuze


Navigace

Katalog produktů


Potřebujete poradit?

Rádi zodpovíme veškeré vaše dotazy k nákupu či produktům.

Infolinka  840 110 122

kontaktní formulář

info@spotrebice-whirlpool.cz