16. 3. 2017  |  Rady a tipy  |  3 komentáře

Jak vyčistit pračku od filtru až po buben

Chcete, aby vám pračka dlouho a dobře sloužila? Údržba filtru, těsnění ani bubnu není žádná věda. Zajistí čisté, voňavé prádlo a ušetří peníze za opravy. Jak postupovat?

Obsah článku:

Proč je čištění automatické pračky tak důležité?

Litry vody ani kopy pracího prášku bohužel nezajistí čistotu samotnému spotřebiči. Naopak. Kombinace vlhkosti, vlasů a dalších zbytků součástky zanáší, a vytváří půdu pro množení nebezpečných bakterií a plísní. Častým problémem je také usazování vodního kamene a nelibý zápach z pračky.

Proto čím častěji perete, tím více musíte řešit i údržbu pračky. Ale neděste se. Stačí párkrát za rok projít tyto osvědčené kroky, jak čistit pračku:

Filtr: Stačí horká voda, ale pravidelně

Čištění filtru doporučujeme provádět alespoň 2× ročně. Pokud perete každý den, přizpůsobte tomu frekvenci, a filtr propláchněte zhruba každé 2 měsíce. Jak vyndat filtr se dočtete v manuálu, který jste obdrželi společně se spotřebičem od výrobce.

 1. Většinou jej najdete na přední straně spotřebiče vpravo dole.
 2. Než otevřete kryt, umístěte před něj suchý savý hadr. Jakmile totiž filtr vytáhnete, vyteče z něj trochu vody.
 3. Odstraňte všechny nečistoty a pořádně součástku propláchněte pod horkou tekoucí vodou. Nemusíte používat speciální čisticí prostředky.

Gumové těsnění: Vyčistěte nejlépe po každém praní

Těsnění kolem dvířek pračky se snadno zanáší vlasy, špínou a často i většími „poklady“ – například zapomenutými papírovými kapesníčky.

 1. Vyjměte všechny velké nečistoty ze záhybů těsnění.
 2. Vlhkým hadříkem jej celé otřete.
 3. Pro odstranění bláta nebo písku pomůže kartáček – například starý zubní.
 4. Čistým hadrem nakonec těsnění vysušte.

TIP: Otírejte těsnění a jeho záhyby po každém praní. Zajistíte tak odstranění zápachu z pračky.

Dvířka nechávejte po každém praní otevřená, dokud neuschnou. Vyženete tak vlhkost a s ní i plísně. Jak otevřít pračku, aby dobře vyschla? Stačí nechat dvířka pootevřená cca na 10 cm aspoň do druhého dne.

Dávkovač pracího prášku: Jednoduše vypláchněte pod vodou

Dávkovač bývá plný zbytků starého pracího prášku a aviváže. Může se na něm usazovat vodní kámen a plíseň, způsobující nepříjemný zápach v pračce.

 1. Celý šuplík dávkovače jednoduše vyjměte a propláchněte pod tekoucí horkou vodou.
 2. Na pomoc můžete přizvat i čisticí prostředek do koupelny, nebo speciální čistič na vodní kámen.
 3. Pomocí párátka vyčistěte i otvory a trysky pro průtok aviváže.
 4. Po důkladném vymytí bude dávkovač jako nový. Proceduru opakujte zhruba 1× za měsíc.

TIP: Abyste zabránili opětovnému tvoření vodního kamene či plísně, nechte po každém praní zásuvku s dávkovačem otevřenou, aby mohla dobře vyschnout.

Buben pračky: Zapomeňte na babské rady

Na diskuzních fórech objevíte o čištění pračky různé babské rady. Například jak čistit pračku octem a sodou nebo dalšími domácími pomocníky. Pozor, čištění pračky kyselinou citrónovou nebo octem může nenávratně poškodit buben, filtr i gumové těsnění. Proto raději investujte do speciálního čističe, který spolehlivě vyřeší otázku, jak vyčistit buben pračky. Postará i o odstranění zápachu z pračky.

Čím vyčistit pračku?

Vybírat můžete z následujících účinných čističů:

 • Čisticí tablety (s oxidačním účinkem):  Zbavují nečistot a zápachu i hůře dostupná místa, včetně gumového těsnění. Stačí vložit tabletu do prázdného bubnu a spustit 60° cyklus. Opakujte ideálně každý měsíc. Díky prevenci nebudete muset řešit, jak vyčistit pračku od zápachu.
 • Práškový odstraňovač vodního kamene: Odstraňuje vápenaté usazeniny, a obnovuje tak plný výkon spotřebiče. Jak na vodní kámen v pračce? Stačí 1× za 6 měsíců vsypat třetinu balení do nádržky na prášek, zbytek přímo do bubnu a spustit dlouhý program.
 • Sáčkový odstraňovač mastnoty a vodního kamene: Šikovný profesionální pomocník 3 v 1, redukuje vodní kámen i na topném tělese, potrubí, čerpadle a dalších nedostupných součástkách. Zároveň odstraňuje mastnotu a nečistoty, představuje tak nejsnazší řešení jak odstranit zápach z pračky.

TIP: Bojujete doma s tvrdou vodou? Namontujte na přívodní hadici magnetický odvápňovač. Zajistí odvápnění pračky a do budoucna ochrání spotřebič od usazování vodního kamene, a prodlouží tak jeho životnost.


Shrnutí: Jak levně vyčistit pračku

 1. Po každém praní vytřete těsnění bubnu vlhkým hadříkem a nechte dvířka otevřená, dokud  nevyschnou. Nebudete muset složitě řešit, jak odstranit zápach v pračce.
 2. Otevřenou nechávejte i zásuvku na dávkování prášku. Občas ji vypláchněte vodou.
 3. 1× za měsíc použijte speciální čistič odstraňující usazeniny a mastnotu.
 4. Alespoň 2× ročně vymyjte filtr.
 5. 2× ročně použijte odstraňovač vodního kamene.

Zní vám to složitě? Není! Každý z těchto úkonů zabere jen pár minut. Časová investice na vyčištění pračky se vám vrátí v podobně delší životnosti spotřebiče a radosti z voňavého prádla.

Komentáře

bez názvu

Zapnu pračku elektrolux parkrat se otoči buben a po 10minutach začne pipat err 20. Filtr čisty a z gumove hadice sem vytahla plastovou kuličku o neco vetsi jak pinpongovy micek. Nevi nekdo jak to zpravit. Dekuju za radu. Pračka ma 10 let

bez názvu

Dobrý den, v tomto případě by bylo potřeba pračku více rozebrat. Pod buben s dá dostat hadicí od čerpadla k bubnu, nebo přes otvor otvor pro topné těleso, které se musí vyjmout. Tento úkon doporučujeme svěřit autorizovanému servisu.

bez názvu

Dobrý den, v pračce se mi roztrhl polštář a molitan se mi dostal asi všude. Je i pod bubnem, snažila jsem se to vysát, ale pořád vidím, že tam něco je. Bojím se teďka prát. Když tam naliji nějaký přípravek na vyčištění pračky a nechám to běžet na 90 ...

počet příspěvků: 3, poslední 3. 2. 2019 13:16:43

Vstup do diskuze


Navigace

Katalog produktů


Potřebujete poradit?

Rádi zodpovíme veškeré vaše dotazy k nákupu či produktům.

Infolinka  840 110 122

kontaktní formulář

info@spotrebice-whirlpool.cz